נהיגה בזמן פסילה

 

ישנן סיטואציות רבות בגינן יכול להיפסל רישיונו של נהג. לא מעט פעמים מדובר בצעד ענישתי, בגין עבירת תנועה חמורה או צבירת גיליון הרשעות ארוך, אך ישנם גם מקרים רבים בהם הרישיון ייפסל בשל בעיות בריאותיות, למשל. כך או כך, נהיגה בפסילה היא עבירה חמורה ביותר, אשר נתפסת גם בעיני החוק כחציית קו אדום ברור ובולט במיוחד.

אל תנסה – כי בסוף תיתפס

לא מעט נהגים אשר רישיון נהיגתם נשלל מנסים את מזלם ומבצעים מידי פעם 'גיחות' לנהיגה קצרה, על אף האיסור הברור כל כך. כאן הזמן להגיד זאת חד משמעית: מומלץ לא לנסות את המשטרה. במוקדם או במאוחר, יתברר כי אתה נוהג ללא רשיון נהיגה בתוקף – מה שעלול להביא לתוצאות חמורות במיוחד.

למשטרה ישנן כיום שלוש דרכים לאתר נהגים אשר ממשיכים להשתמש ברכבם למרות שרישיונם נפסל או שאינו בתוקף:

אורית דמתי - עורכת דין לתעבורה ביקורות שגרתיות בכבישים מרכזיים

אורית דמתי - עורכת דין לתעבורה איסוף מודיעין (לעיתים אפילו דרך שכנים, חברים וקרובים)
אורית דמתי - עורכת דין לתעבורה יחידות 'הפסולים' הפזורות ברחבי הארץ

עבירת הנהיגה בפסילה הניה בניגוד לסעיף 67 לפקודת התעבורה:

"מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רשיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רשיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברשיון רכב וכל עוד הפסילה בתקפה הוא משתמש באותו רכב או מרשה להתשמש בו או מי שנהג או הרשה לאחר לנהוג ברכב בניגוד להודעת איסור שימוש או צו איסור שימוש, דינו – מאסר שלוש שנים או קנס מאה אלף לירות, או שני העונשים כאחד"

על אף האמור בסעיף 67 ולמרות שעבירה זו נחשבת לאחת מהחמורות בפקודת התעבורה, אדם אשר נתפס נוהג בשלילה בפעם הראשונה (ובתנאי שהוא אינו עבריין תנועה סדרתי) 'יזכה' לרוב למאסר מותנה בלבד, לצד פסילת רשיון נהיגה וקנס.

לעומת זאת, היחס לאדם שנעצר בגין נהיגה בפסילה יותר מפעם אחת הוא מחמיר הרבה יותר והוא יהא צפוי לעונש מאסר בפועל.

...ואם בכל זאת נתפסת נוהג בזמן פסילה

אם נתפסת נוהג בפסילה למרות כל הכתוב כאן (או אם קראת את המידע הזה מאוחר מדי...), מומלץ מאוד שתפנה באופן מיידי אל עורך דין תעבורה. ייתכן מאוד שהוא יהיה המפלט היחידי שלך מעונש חמור במיוחד.

 

מחפש עו"ד תעבורה שיחלץ אותך מהבוץ?

פנה כאן לאנשי משרדנו וקבע פגישת ייעוץ.

* שם מלא: * אימייל: * טלפון:
Captcha


| אייל דהרי || אורית דמתי || עורך דין אייל דהרי |
 

 

שיטת הניקוד החדשה, שיצאה לדרך בשנת 2005, נועדה להוריד מהכביש נהגים אשר צברו 36 נקודות ומעלה, בגין עבירות תנועה. אדם אשר צובר את הכמות הזו מסתכן בכך שלא יוכל לעלות על הכבישים לתקופה ארוכה, מה שנקרא גם פסילת רישוי.

במהותה, נועדה השיטה למעקב מתמיד אחר נהגים פרועים. רישום של עבירות התנועה שביצע הנהג בתקופה מסוימת מאפשר להעניש אותו גם על כמות העבירות שצבר, מבלי ליתן את הדעת באשר לענישה שכבר הוטלה עליו בגין עבירות אלו.

כיצד פועלת שיטת הניקוד ומהי תקופת צבירה?

ראשית, חשוב לציין כי עבור נהג נורמטיבי, צבירת הנקודות מתייחסת לפרק זמן של שנתיים בלבד. אם בפרק זמן זה לא צבר הנהג 36 נקודות ומעלה, צבירת הנקודות תימחק לו. אבל, אם צבר בשנתיים אלו 22 נקודות ומעלה, תוארך התקופה לארבע שנים.

זה לא מסתיים כאן: צבירה של 12-22 12 נקודות, 'מזכה' את הנהג בקורס נהיגה מונעת, אותו הוא חייב לעבור תוך שנתיים. אחרת – נקודות אלו לא יימחקו. אם במהלך התוספת לתקופת הצבירה הוא יגיע ל-24-34 נקודות, הוא ייאלץ שוב לעבור את הקורס.

כאן חשוב להדגיש כי חידוש הרישיון לאחר פסילת רישוי מותנה במבחן עיוני (תיאוריה) אותו חייב הנהג לעבור מחדש. חידוש הרישיון לא נעשה באופן אוטומטי עם תום תקופת הפסילה. רק לאחר שהנהג השלים את מבחן התיאוריה בהצלחה, הוא יוכל לשוב אל מאחורי ההגה.

משך פסילת הרישוי הוא שלושה חודשים (אם כי לעיתים ניתן להפחית זאת), ולאחר קבלת הרישיון מחדש, תקופת הצבירה עבור הנהג תהיה שש שנים. אם יגיע שוב ל-36 נקודות ומעלה במהלך שש השנים הללו, רישיונו יישלל לתשעה חודשים נוספים.

צברתי 36 נקודות תוך שנתיים – יש מה לעשות?

ברגע שהגעת לצבירה של 36 נקודות, עליך להבין כי רישיונך יילקח ממך במוקדם או במאוחר. עם זאת, בעזרת עורך דין תעבורה מקצועי ייתכן שתוכל לדחות את מועד ביצוע ההחלטה לתקופה של שלושה חודשים, לבטל את פסילת הרישוי ו/או לקצר את תקופת הפסילה.

זכור תמיד לבדוק את כמות הנקודות שהתווספה לך בכל עבירה (נתון שמופיע על הדו"ח עצמו). אם אתה מאמין שהדו"ח האחרון אינו מגיע לך או שמספר הנקודות שצברת גבולי וקרוב להגיע אל רף 36 הנקודות, פנה לעורך דין תעבורה והתייעץ איתו בעניין.

והכי חשוב – סע בזהירות ועל פי חוק.


חושש שצברת כמות גדולה של נקודות? תבדוק את העניין מול מומחה לדיני תעבורה.

צור קשר עוד היום עם משרדנו...

* שם מלא: * אימייל: * טלפון:
Captcha

 

 
עיצוב