נהיגה בשיכרות

 

אין עוררין על כך שעבירת הנהיגה בשכרות היא אחת מעבירות התעבורה החמורות ביותר בפקודת התעבורה. אדם אשר נוהג בגילופין, צפוי לעונש משמעותי על מעשיו. האם בכל פעם ששוטר טוען כי נהגת תחת השפעת אלכוהול, אכן כך קרה? ממש לא.

עונש המינימום בגין עבירת הנהיגה בשכרות הינו שלילת רישיון הנהיה לתקופה של שנתיים, גם אם לא ביצעת שום עבירת תנועה קודמת מימיך (!). אדם שביצע עבירה כזו בפעם השנייה, עלול למצוא עצמו מאחורי סורג ובריח. ללא ספק, מדובר ברף ענישה גבוה מאוד ולכן, חשוב מאוד לוודא שהבדיקה שהובילה להרשעה בוצעה כראוי.

כיצד ניתן לקבוע כי אדם נהג בשיכרות?

לא קשה להבחין מתי אדם נמצא תחת השפעת אלכוהול. ועדיין, הפסיקה כי אדם מסוים נהג בשכרות לא יכולה להינתן סתם כך. כיום, שוטר רשאי לבקש מכל נהג לעבור בדיקת אלכוהול – כאשר סירוב לעבור אותה ייחשב, ברוב המקרים, כמקרה של נהיגה בשכרות.

בדיקת השיכרות הנהוגה היום על ידי המשטרה ידועה יותר בשם 'בדיקת הינשוף' – מכשיר שמטרתו למדוד את רמת האלכוהול בגופו של אדם על פי נשיפה בלבד. לכאורה, מדובר בעניין פשוט: ברגע שבדיקת הינשוף מגלה רמת אלכוהול מעל המותר בחוק, אותו אדם נחשב כעבריין.

** חשוב לדעת: ריכוז האלכוהול המותר בנהיגה הוא...

עד 50 מ"ג אלכוהול ב-100 מ"ל דם או עד 290 מיקרוגרם בליטר אוויר בבדיקת הנשיפה **

אך העניין אינו פשוט כל כך...

בדיקת הינשוף מקלה רבות על עבודת השוטרים, מערכת אכיפת החוק ומערכת המשפט ומאפשרת לאתר בקלות יחסית נהגים שביצעו עבירה של נהיגה בשכרות. אבל, לאחר תקופה מסוימת של שימוש בשיטה זו, התברר כי היא אינה אמינה במאת האחוזים ועשויה להביא לתוצאות שגויות במקרים כאלו ואחרים.

דיונים רבים ובחינות מחודשות של השיטה בה פועלת בדיקת הינשוף, הביאו לקביעת מספר כללים על פיהם חייב לפעול כל שוטר, אם ברצונו לבצע בדיקת שכרות לנהג שעיכב, כזו שתהיה תקפה, אמינה וקבילה בבית המשפט.

אם כן, כאשר שוטר מעכב אדם לבדיקת אלכוהול, עליו להמתין 15 דקות עד לרגע הבדיקה. במהלך ההמתנה, עליו לוודא כי הנהג לא אכל, הקיא או שתה משקה חריף ובנוסף, שלא עישן במשך חמש דקות לפני הבדיקה, שאם לא כן, אמינות הבדיקה ונכונותה מוטלות בספק!

היעזרו בשירותיו של עורך דין

את כל הנתונים שריכזנו עד כאן יודעים היטב בעלי מקצוע מסוג מסוים מאוד. הם נקראים עורכי דין לענייני תעבורה, והם האנשים שאתה צריך לצידך. אם עוכבת על ידי שוטר, שטען כי ביצעת עבירה של נהיגה בשכרות, עורך דין לענייני תעבורה הוא הכתובת הנכונה.


זקוק לסיוע או רוצה להתייעץ? קבע כאן פגישה עם אנשי המשרד.

* שם מלא: * אימייל: * טלפון:
Captcha

 


| אייל דהרי || עורך דין אייל דהרי || תעבורה אייל דהרי |
 

 

שיטת הניקוד החדשה, שיצאה לדרך בשנת 2005, נועדה להוריד מהכביש נהגים אשר צברו 36 נקודות ומעלה, בגין עבירות תנועה. אדם אשר צובר את הכמות הזו מסתכן בכך שלא יוכל לעלות על הכבישים לתקופה ארוכה, מה שנקרא גם פסילת רישוי.

במהותה, נועדה השיטה למעקב מתמיד אחר נהגים פרועים. רישום של עבירות התנועה שביצע הנהג בתקופה מסוימת מאפשר להעניש אותו גם על כמות העבירות שצבר, מבלי ליתן את הדעת באשר לענישה שכבר הוטלה עליו בגין עבירות אלו.

כיצד פועלת שיטת הניקוד ומהי תקופת צבירה?

ראשית, חשוב לציין כי עבור נהג נורמטיבי, צבירת הנקודות מתייחסת לפרק זמן של שנתיים בלבד. אם בפרק זמן זה לא צבר הנהג 36 נקודות ומעלה, צבירת הנקודות תימחק לו. אבל, אם צבר בשנתיים אלו 22 נקודות ומעלה, תוארך התקופה לארבע שנים.

זה לא מסתיים כאן: צבירה של 12-22 12 נקודות, 'מזכה' את הנהג בקורס נהיגה מונעת, אותו הוא חייב לעבור תוך שנתיים. אחרת – נקודות אלו לא יימחקו. אם במהלך התוספת לתקופת הצבירה הוא יגיע ל-24-34 נקודות, הוא ייאלץ שוב לעבור את הקורס.

כאן חשוב להדגיש כי חידוש הרישיון לאחר פסילת רישוי מותנה במבחן עיוני (תיאוריה) אותו חייב הנהג לעבור מחדש. חידוש הרישיון לא נעשה באופן אוטומטי עם תום תקופת הפסילה. רק לאחר שהנהג השלים את מבחן התיאוריה בהצלחה, הוא יוכל לשוב אל מאחורי ההגה.

משך פסילת הרישוי הוא שלושה חודשים (אם כי לעיתים ניתן להפחית זאת), ולאחר קבלת הרישיון מחדש, תקופת הצבירה עבור הנהג תהיה שש שנים. אם יגיע שוב ל-36 נקודות ומעלה במהלך שש השנים הללו, רישיונו יישלל לתשעה חודשים נוספים.

צברתי 36 נקודות תוך שנתיים – יש מה לעשות?

ברגע שהגעת לצבירה של 36 נקודות, עליך להבין כי רישיונך יילקח ממך במוקדם או במאוחר. עם זאת, בעזרת עורך דין תעבורה מקצועי ייתכן שתוכל לדחות את מועד ביצוע ההחלטה לתקופה של שלושה חודשים, לבטל את פסילת הרישוי ו/או לקצר את תקופת הפסילה.

זכור תמיד לבדוק את כמות הנקודות שהתווספה לך בכל עבירה (נתון שמופיע על הדו"ח עצמו). אם אתה מאמין שהדו"ח האחרון אינו מגיע לך או שמספר הנקודות שצברת גבולי וקרוב להגיע אל רף 36 הנקודות, פנה לעורך דין תעבורה והתייעץ איתו בעניין.

והכי חשוב – סע בזהירות ועל פי חוק.


חושש שצברת כמות גדולה של נקודות? תבדוק את העניין מול מומחה לדיני תעבורה.

צור קשר עוד היום עם משרדנו...

* שם מלא: * אימייל: * טלפון:
Captcha

 

 
עיצוב